Joskus 1990-luvun alussa toimeentulotuen laskemisperustetta muutettiin niin, että lasten normi korotettiin lapsilisän verran ja lapsilisä laskettiin tuloksi, joka alentaa lapsilisää. Tämä on sen jälkeen herättänyt jatkuvaa närää, koska kun lapsilisää joskus harvoin korotetaan, toimeentulotukiperheet jäävät ilman tätä korotusta. Radiouutiset panivat paremmaksi ja sanoivat, että järjestely merkitsee, etteivät köyhät perheet saa lapsilisää lainkaan.
Toimeentulotukinormi ensimmäisestä lapsesta on 264 euroa kuussa, jota siis sadan euron lapsilisä vähentää niin, että perhe saa toimeentulotukea tosiasiassa 164 euroa. Olisiko parempi, että normi olisi, kuten se oli entisen laskutavan mukaan, 164 euroa, minkä päälle tulisi lapsilisä, 100 euroa?
Ainakin YLEn toimittajan olisi tämä jälkimmäinen tapa helpompi hyväksyä.
Näihin päiviin asti tämä jälkimmäinen tapa olisi olut köyhille perheille perin huono, koska toimeentulotuen normi on ollut sidottuna indeksiin, mutta lapsilisä ei ole. Jos indeksikorotukset tulevat vain tuohon 164 euroon, se on huonompi vaihtoehto kuin jos indeksikorotukset tulevat koko 264 euroon. Enää tällä ei ole merkitystä. Nyt myös lapsilisät on sidottu indeksiin.
Toinen seikka, joka puoltaa lapsilisän pitämistä normin sisällä liittyy rikkinäisiin perheisiin. Aina ei lapsilisä tule sille vanhemmalla, joka lapsesta tosiasiallisesti huolehtii. Voi käydä niin, että väärä vanhempi saa sen sata euroa. Nykyjärjestelmä takaa sen, että lapsesta tosiasiassa huolehtiva saa aina tuon 264 euroa, jos ei lapsilisästä, sitten toimeentulotuesta.
Vaikeuksia tulisi myös siitä, että lapsilisä kasvaa lasten lukumäärän noustessa kun taas toimeentulotuen normi alenee periaatteella tusinoittain halvemmalla. Näitä kahta periaatetta on vaikea yhdistää, koska yhden lapsen täyttäessä 17 vuotta perheen lapsilisä alenee sen eniten lapsilisää saavan mukaan.
Kun tämän hahmottaminen on niin vaikeata, kannattaisi ehkä kuitenkin ottaa se lapsilisä normin ulkopuolelle — varsinkin kun se lapsilisien indeksisidonnaisuuden vuoksi ei enää olisi niin epäedullista köyhille.
YLEn toimittaja taisi kyllä tarkoittaa, että lasten toimeentulotuen normia pitäisi nostaa lapsilisän verran 364 euroon. Silloin lapsesta maksettaisiinkin jo enemmän kuin perheen toisesta aikuisesta nyt maksettava 293 euroa.