Hesarin mukaan Apple aikoo ottaa iPadilla luettavat sanomalehdet oman tilausmonopolinsa haltuun. Nettihesarin lukuoikeudet pitäisi ostaa Applelta, joka saman tien pidättää tilausmaksusta itselleen 30 prosenttia. Samalla se pitää tilaajarekisterin itsellään aikoen varmaankin hyötyä tästä kaupallisessa mainonnassa.
Meillä on lait kytkykaupasta ja määräävän markkina-aseman väärinkäytöstä. Pitäisikö myös tällainen yksinkertaisesti vain kieltää. Myytäkööt tietokoneet tietokoneina ja lehdet lehtinä.
Applen hanke voi kaatua tietysti myös siihen, jos kilpailijat eivät samaan hankkeeseen ryhdy. Kuka ostaa Applen, jos kaikki sille ladattava maksullinen materiaali on kalliimpaa kuin kilpailijoiden koneelle ladattava, mutta silti yrityskin tällaiseen kytkykauppaan pitäisi kieltää.