Saukonlaiturin asemakaava
Tässä on vähän nostettu rakennusoikeuksia viimekesäisestä luonnoksesta. Kymmenkerroksiset talot nostettu 12-kerroksiseksi ja 12-kerroksinen torni 16-kerroksiseksi. Kaavaa pidettiin varsin hyvänä eikä sisältöön tehty mitään ehdotuksia. Tämä on siis se alue, jossa järjestettiin Madonnan konsertti kesällä.
Sen sijaan keskusteltiin pitkään esityksestäni, että pysäköintinormia muutettaisiin niin, että vähimmäismäärää laskettaisiin tai se poistettaisiin kaavasta kokonaan, mutta kiinteistöjen on varauduttava toteuttamaan pysäköintiä siinä tahdissa, kun maksuhalukasta kysyntää ilmenee. Paikat maksavat noin 40 000 euroa, jolloin se pakkomyyminen asunnon hinnassa on jo vähän arveluttavaa. Normi on nyt yksi paikka 115 neliötä kohden. Se ei tule riittämään, jos paikat vanhaan tapaan jaetaan ilmaiseksi. Jos taas pysäköintipaikan hinta irrotetaan asunnon hinnasta, ennustan että vähempikin määräpaikkoja riittää. Kaupunki ei vain osaa tehdä taloudellisia sääntöjä tähän. Siksi on tulossa massiivinen virheinvestointi. Nyt ei ole kyse auton vastustamisesta vaan rahan haaskauksen välttämisestä.
Verkkosaaren kelluvat asunnot
Tästä poistettiin keskipinta-alanormi (130 neliötä) koska kaavassa oli jo sekä rakennusoikeuden määrä että asuntojen lukumäärä. Veikeä ajatus. Ei tule olemaan ihan halpoja asuntoja. Tällaiset ”tontit” pitäisi oikeastaan kilpailuttaa, koska hintasäännöstelyä ei ole, mutta tässä hanketta on valmisteltu teknisesti hakijoiden kanssa.
Kontulan keskus
Täydennysrakentamista kiitettiin. Kontulan yleiset alueet ovat siivottoman keskeneräisen tuntuisia. Ne pitäisi ehdottomasti siistiä. Pysäköinti väestösuojassa ei karkota skeittihallia, vaan pelastuslaitoksen harraste- ja varastotiloja.
Lauttasaaren kaavat
Äänestettiin taas pinta-alanormista (75 neliötä) kokoomuksen vaatimuksesta. Ei poistettu kaavamerkintää (5–3).
Vähän nuristiin siitä, että alueesta ei ole tullut niin viihtyisää kuin olisi kuviteltu. Minä haluaisin muuttaa Vattuniemessä lisää toimitiloja asunnoiksi, koska nämä ovat kaukana metroasemasta. Työpaikat tällä suunnalla pitäisi keskittää metron varteen.
Keskustan liikenneratkaisu liikenteen sujuvoittamiseksi.
Pantiin pöydälle tammikuuhun. Esitykseen sisältyvä ajatus viedä eteenpäin keskustatunnelin kaavaa herätti tunteita jo eilen valtuustossa. Tässä on paljon pohdittavaa. Muutakin kuin se tunnelin kaava.
Lausunto Thomas Wallgrenin aloitteesta vähentää autoliikennettä 90 prosentilla
Pantiin taas pöydälle. Osittain ajanpuutteen takia, osittain siksi, että lautakunnassa oli halua linjata liikennepolitiikkaa laajemmin tämän aloitteen pohjalta, vaikka 90 prosentin vähennykseen ei oikein kukaan tainnut uskoa.