Olin 20 vuotta siten Hannoverissa Helsingin liikennekomitean mukana tutustumassa kävelykatuun ja pikaratikkaan. Nämä liittyivät toisiinsa sikäli, että pikaratikka oli rakennettu päätien alle cut and cover –menetelmällä. Rakennustyön piti johtaa liikennekaaokseen, mutta kaikki sujui hyvin. Niinpä katu päätettiin rakennustyön jälkeen muuttaa kävelykaduksi, eikä kukaan katunut ratkaisua.
Liikenneverkon välityskyky on monimutkainen asia, jonka simuloimiseen eivät ihmisaivot pysty. Samaa kuin Hannoverissa tapahtui pienessä mittakaavassa Yliopistokadulla Porthanian edessä. Katua oli pitkään vaadittu kävelykaduksi, mutta aina oli vastattu, että koko kaupunki joutuisi sekasortoon, jos tämä yhteys katkaistaisiin. Sitten rakennusviraston (vai oliko se energialaitoksen) aina niin nopeat pojat katkaisivat sen yli vuodeksi, mutta kaupunki välttyi sekasorrolta. Nyt siitä tehdään kävelykatua.
Hannu Penttilä on Helsingin Sanomien mukaan sanonut, että kaupunki on nyt niin köyhä, ettei sillä ole varaa laajentaa kävelykeskustaa. Koska olen viimeaikoina referoinut useita Hesarin uutisia, jotka ovat osoittautuneet virheellisiksi, oletan, että tämäkin on virheellinen. Ajoneuvolla-ajo kielletty merkki on aika halpa.
On kaksi hanketta, jotka olisi tärkeä toteuttaa: Pohjois-Espan muuttaminen kävelyalueeksi ja Hämeentien muuttaminen joukkoliikennekaduksi. Näihin ei uskalleta ryhtyä, koska pelätään sen aiheuttavan liiaksi haittaa liikenteelle. Tällaisen asian voi ratkaista kokeilemalla (kuten Hannoverissa) tai simuloimalla. Olen aiemminkin kirjoittanut tällä blogilla, että liikennesuunnittelua varten pitäisi kehittää kunnolliset simulointimallit.
Hämeentien osalta asiaa olisi helppo kokeilla. Suljetaan se autoliikenteeltä viikoksi ja katsotaan mitä tapahtuu. Tuskin tapahtuu mitään, sillä autot mahtuvat kyllä Sörnäisten rantatielle. Ei tällainen kokeilu sen uskaliaampi ole kuin energialaitoksen kaukolämpötyömaa. Hämeentie muuttaminen joukkoliikennekaduksi nopeuttaisi bussien ja ratikoiden matkaa ja tuottaisi siis silkkaa säästöä. Pajunen hoi! Säästöä!
Espan osalta tarvittaisiin simulointia, sillä korvaavat liikennejärjestelmät vaativat investoiinteja. Pitäisihän liikenne siirtää Etelä-Espalle, josta tuli kaksisuuntainen. Tosin asiaa on kokeiltu vuonna 2003 autottoman päivän yhteydessä. Silloin se sujui hyvin, vaikka niitä korvaavia investointeja ei ollut tehty.