Kuntajakokiireiden vuoksi en ehtinyt esittelemään listaa ennen kokousta.
Kaisaniemen puiston asemakaava ja asuntolaivat, muistutukset ja lausunnot
Kaisaniemen puistosta on tehty kunnostussuunnitelmaa tukeva asemakaavan muutos, joka on ollut lausunnoilla. Puisto paranee olennaisesti ja sen valaistusta parannetaan. Esitän tässä vain kiistanalaiset kohdat, useimmat muutokset on hyväksytty yksimielisesti raikuvin aplodein. Isoin muutos on, että Ravintola kaisaniemestäå kansallisteatteria kulkeva katu poistetaan ja muutetaan kevyen liikenteen väylällä.
Tenniskentät poistuvat, koska katsotaan, että Kruununhaassa ja Katajanokalla hyvää nuorisotyötä tekevä SAPA tarvitsee kentän junioreilleen kipeämmin kuin tenniksenharrastajat tenniskentän. Olen jyrkästi samaa mieltä. SAPAn junnut eivät kohtuuponnistuksin pääse millekään muulle kentälle. Tänne ne pääsevät turvallisesti fillarilla. Tenniksen pelaajilla on autot ja ajokortit, jota SAPAn junnuilla ei ole. Aluelle tulee yksi täysikokoinen (?) kenttä ja sen päätyyn poikittain junnukenttä. Järjestelyä on arvosteltu vaaralliseksi, mutta siihen voi kuulemma maalin paikkeille laittaa suoja-aidan junnujen turvaksi.
Kahvilasta on kiistelty. Museovirasto pelkää elämän ja ihmisvilinän vahingoittavan museaalista tunnelmaa. (Hyvä, katsovat uudisrakennuksen vahingoittavan miljöötä) Kahvilan koko on rajattu 150 neliöksi, jota taas moni pitää liian pienenä. Lautakunnassa olisi ollut harrastusta kasvattaa kahvilaa, mutta tämä oli nyt jo ollut lausuntovaiheessa, emmekä halunneet aloittaa koko ruljanssia uudestaan.
Asuntolaivat. Kaisaniemen rantaan tulee tilaa kymmenelle asuntolaivalle ja neljälle ravintola/toimistolaivalle. hanke on ollut hyvin kiistelty, mutta lautakunnassa sitä vain kiiteltiin. Minä olen suhtautunut vähän epäillen, mutta katsotaan toimiiko se. Nykytilanteeseen se merkitsee parannusta, mutta sitä rantaa olisi ollut mahdollista parantaa monella tavalla.
Hanasaaren terassitalojen kaava
Tätä on pidetty pöydällä muuttuneen pinta-alanormin takia. Se hyväksyttiin nyt yksimielisesti toteamuksella, että tämä ei ole ennakkotapaus. Pinta-alanormia pohditaan apulaiskaupunginjohtajan vetämässä työryhmässä. Itse kaavalla on sen verran korkea profiili, että se olisi ansainnut myös sisällöllistä tarkastelua. Toteutuuko se koskaan, riippuu siitä, mitä Helsingin energiantuotannolle tapahtuu. Jos tontille tulee suuri hakepuuvarasto, siihen ei tule taloja.
Kallahden asemakaava
Tämä virkistysaluekaava on ollut pari kertaa pöydällä noin hehtaarin riidan takia. Yleiskaavassa alue on varattu virkistysalueeksi. Sinne jätetään kuitenkin joitakin suojeltuja huviloita. Riita koski sitä, kuinka suuri tontti huviloille jätetään. Äänin 5–4 jätettiin pienempi tontti. kokoomus ja RKP olivat huvilanomistajan puolella ja muut 30 000 vuosaarelaisen puolella.
Verkkokauppa.com:lle tontti Jätkäsaareen.
Verkkokaupan vuokrasopimus on irtisanottu Ruoholahdessa ja kauppa uhkasi siirtyä jonnekin tundralle Vantaan puolelle. Se pelastettiin helsinkiin pikaoperaatiolle. kaikki ei mennyt ihan tavanomaisesti. Keskiviikkona tontti jo vuokrattiin valtuustossa ja nyt sitä vasta kaavoitetaan. Mutta parempi se kuin häätää suosittu kauppa jonnekin automatkan päähän.
Nuottaniemen etc puistoaluetta koskeva kaava
Henkilökuntajärjestöjen käytössä ollut huvila-alue otetaan virkistyskäyttöön. Yleistä virkistysaluetta se on nytkin, vaikka pääsy kielletty, yksityisalue –kylteistä voisi luulla muutakin. Nyt sinne rakennetaan raitisto, jolloin se hahmottuu paremmin virkistysalueeksi. Paikalle jää neljä suojeltua, järjestökäytössä olevaa huvilaa. Asia pantiin pöydälle, koska kahden huvilan tontti oli merkitty ulottuvan rantaan saakka. Tätä pidettiin pienenä ongelmana, koska yksityisiä tontteja kaupunki ei enää kaavoita rantaan. Toisaalta yllä olevassa asiassa Kallahdessa suojellun huvilan tontti ulottuu rantaan. Uusia rakennuksia ei saa rantaan ulottuville tonteille sijoittaa, mutta vanhan suojeltavan rantahuvilan kohdalla asia on moniulotteisempi. Pyöräilin katsomaan. Jos tonttia ei uloteta rantaan, ei siitä talon ja rannan välistä kyllä kukaan kulje, mutta toisaalta ei pidä antaa yksityisille perustetta valituksiin.
Lausunto valtuustoaloitteesta, jossa vaadittiin ammattiautoilijoille vapaata pysäköintioikeutta kävelykaduille.
Oikeastaanhan aloitteessa vaadittiin vain vallitsevan tilanteen laillistamista. Vastauksessa kerrotaan, että esittelijä suunnittelee esitystä, että tavarankuljetusoikeus, joka nyt on aikavälillä 5–11 laajenisi aikavälille 5–12, mutta tämä uusi sääntö poikkeaisi vanhasta siinä, että tätä olisi tarkoitus noudattaa. Jos jakeluautot ja pysäköiminen saadaan kävelykaduilta pois muina aikoina, tuota voisi harkita. Paperissa pitää olla silloin sekä yrittäjäjärjestöjen että pysäköinnin valvonnan nimi.
Helsinki on pannut kasapäpin rahaa keskustan huoltotunneliin. Sitä kuitenkin käyttää van Stockmann. Kovin laiskoja ovat kiinteistöt olleet omiin investointeihinsa, joilla tehtäisiin mahdolliseksi huoltaminen maan alta. Jos sitä maan pinnalta tapahtuvaa tavarankuljetusta vähän kiristäisi, ehkä tuokin kallis investointi saataisiin käyttöön.