Vastaukseni HS-raadin kysymykseen “Onko suomalainen design hyvän maineensa veroista?”
2) Ei
Tai siis suomalaisen muotoilun maine ei ole suomalaisten luulojen veroinen. Muotoilu ei yleensäkään ole enää kansallinen brändi vaan yritysten brändi. On meillä myös muotoilun ote herpaantunut sitä mukaa, kun Suomesta on tullut insinöörien johtama maa.
Helsinki design-pääkaupunkina voi joutua kuvaajien silmätikuksi, sillä katukalusteemme liikennemerkkeineen, roskalaatikkoineen, nakkigrilleineen muuntajakaappeineen, paikattuine asfaltteineen ja sen sellaisine ei oikein kestä kuvaajan silmää. Muotoilun ei pitäisi kuulua vaan erityisiin taide-esineisiin, vaan kaikkeen arkipäivän tekemiseen.
Ehkä Suomessa on yhtä taitavia muotoilijoita kuin ennenkin, mutta heidän yhteytensä teolliseen tuotantoon on katkennut. Sääliksi esimerkiksi on käynyt suomalaista huonekaluteollisuutta. Puusepän taidoissa ei ole moitittavaa, mutta muotoilijan silaus puuttuu. Ulkomaisten huonekalujen kilohinta on siksi paljon suurempi kuin kotimaisten.