Perheasunnosta Töölössä maksetaan paljon enemmän kuin Soukassa. Se osoittaa, että on perheitä, jotka asuisivat mieluummin Töölössä kuin Soukassa. Kannattaako siis perheasuntojen rakentaminen Töölöön?
Oletetaan, että kaupunki huutokauppaa tontin eniten maksavalle. Oletetaan, että kartelleja ei ole ja kilpailu toimii ja että kaikenkokoisten asuntojen rakennuskustannukset ovat 2000 euroa/neliö kohtuullisine liikevoittoineen. Oletetaan edelleen, että yksiöiden markkinahinta on 4000 euroa/m2 ja perhekokoisten asuntojen 3000 €/m2. Jos määräys on, että puolet kerrosalasta pitää olla perheasuntoja ja loput mitä vaan, rakennusliike saa asunnoista kokomääräyksen takia keskimäärin 3500 €/m2. Jos kokomääräystä ei olisi, rakennusliike saisi 4000 €/m2.
Mitä rakennusliikkeen kannattaa tarjota tontista? Jos siinä on tuo kerrosalarajoite, tontista kannattaa tarjota 1500 €/m2 ja ilman kokorajoitusta 2000 €/m2. Tässä ei pitäisi olla mitään ongelmaa. Kummassakin tapauksessa rakentaminen on rakennusliikkeelle yhtä edullista, rakennusliike saa 2000 euroa neliöltä.
Tietysti kun on ensin ostanut tontin 1500 eurolla neliö, kannattaa alkaa mankua tuota kokorajoitusta pois. Asia vain on niin, että jos tontti kaavoitetaan uudestaan ja rahakkaammaksi, pitää järjestä myös uusi tarjouskilpailu. Silloin tontin hinta nousee 2000 euroon neliöltä.
====
Kaikki tietävät, että yllä oleva on silkkaa teoriaa. Noin tontin hinnan pitäisi muodostua, mutta jostain syystä se ei muodostu. Jos asuntojen markkinahinta on 7000 euroa neliötä, tontinhinta ei ole 5000 euroa neliöltä vaan paljon vähemmän. Miksi on näin, sitä tutkisin, jos olisi tutkiva journalisti.