Helsinki haluaa puolustaa asuntopolitiikallaan lapsiperheitä ja estää kaupungin muuttumisen suureksi sinkkuhotelliksi. Siksi kaavoihin tai tontinluovutusehtoihin on laitettu asuntojen keskikooksi 75 m², kosta joustetaan vuokra-talojen kohdalla. Rakennusliikkeet marmattavat, etteivät isot asunnot mene kaupaksi ja hakkeet viivästyvät siksi.
Espoossa uusin asuntojen keskikoko on yli 90 m². On vaikea uskoa, että ihmiset maksaisivat asunnosta Soukassa enemmän kuin Töölössä eikä betoni ilmeisesti ole Espoossa halvempaa kuin Helsingissä. Kyse ei taida olla siitä, etteivät asunnot mene kaupaksi vaan että siitä ei saa sellaista ylihintaa kuin pienemmistä asunnoista. Jos asunto ei mene kaupaksi, kannattaa alentaa hintaa.
Kun rakennusliikkeet ovat ostaneet tai vuokranneet tontin kaupungilta, se on tapahtunut kaipulutuksen perusteella . Kaavamääräys on tarjouksia jätettäessä ollut tiedossa. Jos määräys on liikevoiton suhteen haitallinen, tontista varmaankin on maksettu sen takia vähemmän. Jos kaava muutetaan rakennusliikkeen pyynnöstä edullisemmaksi, joko hintaa pitää nostaa tai tontti on kilpailutettava uudestaan.
Tuo 75 neliön keskikokomääräys ei silti toimi tarkoituksenmukaisesti. Rakennusliikkeen rakebntavat nyt muun talon täyteen pieniä kanakoppeja, mutta ylimpään kerrokseen jättiasuntoja, joista ne yllätyksekseen eivät saa samaa neliöhintaa. Tämä on aivan niiden oma valinta, mutta jos talopudellinen optimointi johtaa tuohon, sääntöä on muutettava.
Miten olisi määräys, että kolmannes asunnoista on oltava kooltaan yli 90 neliötä tai että asuinpinta-alasta puolet tulee olla yli 90 neliön asunnoissa? Keksiikö joku paremman säännön?
Muuten olen sitä mieltä, ettei tuon säännön pidä olla täsmälleen sama joka kaupunginosassa eikä joka tontilla.