Site icon

Kaupunkisuunnittelulautakunnan lista 19.11.2009

Pasi­lan poli­isi­talon kaava. 

Poli­isi keskit­tää toim­into­jaan Pasi­laan ja tarvit­see lisä tilaa. Ulospäin näkyy lähin­nä se, että nykyi­nen sisään­tu­lo muute­taan aidatuk­si pihaksi.

Asun­to­la­torne­ja Mar­i­an sairaalan eteen

Mar­i­an sairaalan eteen kaavoite­taan Paa­vo Nur­men säätiölle (!?) ilmeis­es­ti opiske­li­ja-asun­to­la (lis­tatek­sti ei todel­la pal­jas­ta käyt­tö­tarkoi­tus­ta!) yhdek­sänker­roksista asun­to­la­tor­nia. Kaava­muu­tos muut­taa alun perin vähän pienem­män ja yht­enäisen raken­nu­soikeu­den vähän korkeam­mak­si ja pis­temäisem­mäk­si. Samal­la raken­nu­soikeus vähän piene­nee. Jotenkin spon­taanisti pidin voimas­sa olev­as­ta kaavas­ta enem­män. Minus­ta kan­takaupunki­in sopi­vat kadun­var­teen rajoit­tuvat rakennukset.

Asun­not val­taa­vat toimis­toti­laa Vattuniemessä

Valion eläkekas­sa halu­aa kor­va­ta toimis­to­talot seit­senker­roksisil­la asuin­taloil­la. Asukkaat protestoi­vat liian tehokas­ta rak­en­tamista (tont­tite­hokku­us n. 1,7) ja pelkäävät Laut­tasaaren muut­tumista slum­mik­si.   Helsin­gin asukasluku kas­vaa taas run­saal­la sadal­la.

Kon­tu­las­sa uud­is­te­taan omako­tialueen kaavaa ja nos­te­taan tehokku­us 0,2:sta 0, 25:een.

Nopeusra­joituk­sia alen­netaan 16 katu­o­su­udel­la. Todet­takoon viimeaikaisi­in kohuon­net­to­muuk­si­in liit­tyen, että Sörnäis­ten rantatiel­lä nopeus las­kee kuud­es­ta kymp­istä viiteen kymp­pi­in ja Hupalah­den­tien väli­aikainen neljänkympin rajoi­tus vak­i­nais­te­taan.  Nopeuk­sien alen­t­a­mi­nen on toimin­ut Helsingis­sä hyvin, se vähen­tää liiken­teen melua ja lisää tur­val­lisu­ut­ta. Mat­ka-aikoi­hin merk­i­tys las­ke­taan kym­menis­sä sekun­neis­sa.  Eri­tyisen ilah­tunut olen Etelä-Espan kolmestakympistä.

Käpylässä ja Malminkar­tanos­sa paran­netaan liiken­netur­val­lisu­ut­ta lukuisin toimin, joi­hin liit­tyy mm. kier­toli­it­tymiä ja välkky-suo­jatievao­ja. Pohjolan auki­olle tehdään ”shared space” kiertoliittymä.

 

 

Exit mobile version