Site icon

Asukaspysäköintipaikan hinta nousi aivan liian vähän

Bud­jet­tineu­vot­teluis­sa on sovit­tu asukaspysäköin­tipaikan hin­nan nos­tamista 36 eurosta 100 euroon. Tämä on huono nahkapäätös. Kokoomuk­selta lop­pui rohkeus. Olisi pitänyt nos­taa samantien ainakin 300 euroon, jot­ta hin­ta jotenkin ohjaisi kysyn­tää ja jot­ta tilaa tulisi myös yksi­ty­isille pysäköin­ti-investoin­neille. Nyt meil­lä on 19 000 asukaspysäköin­tipaikkaa ja 31000 pysäköin­ti­tun­nus­ta. Hal­pa pysäköin­tipaik­ka on kuin aikanaan tomaatt­ti Leningradin toril­la: hin­ta oli hal­pa, mut­ta tomaat­te­ja ei ollut myynnissä.

Tämä ei ole myöskään tas­a­puolista. Jos rak­en­taa uuden talon tai perusko­r­jaa van­haa, joutuu rak­en­ta­maan pysäköin­tipaikat ton­tille, mis­tä kus­tan­nus on ainakin 200 euroa kuussa.

Sadas­sa eurossa on myös yksi matemaat­ti­nen vika: se ei ole jaolli­nen 12:lla. Tarkoi­tus oli tehdä mak­sus­ta kuukausipe­rusteinen, jot­ten kesäau­to­ja maku­utet­taisi kaduil­la tal­ven yli.

Exit mobile version