Olisin hyvin voinut jatkaa eilen Valgaan, sillä tie oli aivan kelvollinen ja 45 kilometriä sujui myötätuulessa nopeasti. Valga/Valka on rajakaupunki, jossa maan vaihtuminen ilmoitetaan tien vieressä liikennemerkin kokoisella kyltillä. Mitenkähän tämä oikein toimi ennen Schengeniä, jolloin maiden välillä oli passintarkastus? Miten se toimisi, jos Viro olisi liittynyt Schengeniin ja Latvia ei olisi liittynyt?
Täällä ei näköjään pidä lukea opasteita. Ne on tarkoitettu raskaalle liikenteelle, ilman että tätä viitassa mainitaan. Raskas liikenne taas pannaan kiertämään taajamat mitä kummallisimpia syrjäteitä pitkin.
Valkasta Tarttoon olisi ollut suorinta tietä vajaat 90 kilometriä. Pyöräilijät kuitenkin neuvottiin kiertämään Otepään kautta, ja niin olin ajatellut itsekin tehdä. Houkutus polkaista yhtä soittoa päätietä pitkin oli kuitenkin suuri. Raivoisa myötätuuli vauhditti menoa. Ilman suurempaa rehkimistä nopeus nousi tasaisella neljään kymppiin. Käännyin kuitenkin Otepäähän. Se oli paljon raskaampi reitti jo karkean päällysteen mutta ennen kaikkea mäkisyytensä ansiosta.
Söin matkalla lounaan. Paikallisissa ravintoloissa on se vika, ettei suolapähkinöiden ja täyden aterian välillä ole mitään kevyitä vaihtoehtoja. Pyöräillessä pitää syödä silloin tällöin, mutta ei raskasta ateriaa. Eväät mukaan?
Otepäässä pyöräilijät ohjattiin pyörätielle, jolla virolaiset hiihtäjät harjoittelivat rullasuksilla olympiatalveen kullan kiilto silmissä. Kevyenliikenteen väylän profiili oli varmaankin suunniteltu ensi vuoden olympialatuja vastaavaksi. Otti vähän reisiin, mutta oli vaihtelua suorien teiden yksitoikkoisuuteen.
Tässä osassa Viroa pellot olivat viljelyksessä, pääosin vehnää ja rypsiä. Kaupunkilaisen silmään maatalous näytti hyvinvoivalta. Sellaista kaikkialle tunkeutuvaa ruosteisuutta, joka leimasi Raplan seutua, ei näkynyt missään, ei ainakaan tien varressa.
Kommukan gps koki ihmeparantumisen, kun Latvia vaihtui Viroon. Se näyttää taas aivan tarkasti. Tuli vaikuitelma kuin Nokian kartassa olisi Latviassa virheellinen projektio, mutta eihän sellainen voi olla mahdollista! Firmahan osti karttoja viidellä miljardilla!
Tarton keskustassa ei näkynyt lamasta jälkeäkään. Turisteja joka paikassa ja jopa vaikeuksia mahtua hotelliin.