Site icon

Lähdesuoja ja intimiteettisuoja

Tuo­mo Lap­palainen kir­joit­taa viime viikon Suomen Kuvale­hdessä, että Seiskan pal­jas­tus Inkisen rikosepäilystä oli lähdesuo­jan väärinkäyt­töä ja että täl­lainen vaaran­taa lähdesuo­jan kan­natuk­sen ja aut­taa sen murentamises­sa. Lap­palaisen mukaan lehdis­tön on kan­net­ta­va itse vas­tu­un­sa siitä, ettei lähdesuo­jaa käytetä väärin. Hyvin kir­joitet­tu, pait­si, että on jok­seenkin epäre­al­is­tista pan­na toivon­sa siihen, että roskale­hdis­tö muut­tuisi laat­ule­hdis­tök­si.  Sik­si intimi­teet­tisuo­jan ja lähdesuo­jan ris­tiri­ita asia on ratkaista­va lain­ta­sol­la. Lap­palaisen mukaan Seiskan pal­jas­tuk­sel­la ei ollut jour­nal­is­tisia perustei­ta vaan kyse oli ain­oas­taan sen­saa­ti­ol­la rahastamisesta.

Minus­ta raja voidaan vetää siihen, että lähdesuo­jan ulkop­uolelle jäisi sel­l­aisen tiedon vuo­t­a­mi­nen, jon­ka julkaisem­i­nen rikkoisi intimi­teet­tisuo­jalakia. Inkisen rikosepäi­lyn vuo­tamisel­la ei sil­loin olisi lähdesuo­jaa, mut­ta Alpo Rusin tapauk­ses­sa olisi. Ja olisi Nova Groupin tapauksessakin.

Mik­si ei riitä, että rikol­lista on julka­ista asia, jota intimi­teet­tisuo­jalain mukaan ei saa julka­ista? Kos­ka sil­loin asi­aa voidaan kiertää niin kuin Seiska teki Inkiselle: soit­ti tälle ja ker­toi, että meil­lä on täl­lainen tieto. Miten selitätte toim­intanne? Näin lehti sai taval­laan Inkisen itsen­sä pal­jas­ta­maan asian. Kun uuti­nen oli lavastet­tu haas­tat­telun muo­toon, lait­tomas­ta intimi­teet­tisuo­jan rikkomis­es­ta tulikin lailli­nen – tai niin Seiskan pää­toimit­ta­ja sen var­maankin näki.  Samaa menet­te­lyä käyt­ti TV2 aikanaan Alpo Rusia kohtaan toimit­ta­jan oman ilmoituk­sen mukaan; tosin tässä tapauk­ses­sa vahvis­ta­maan tiedon, jos­ta toimit­ta­ja oli epävarma. 

(Jos Ink­i­nen olisi ymmärtänyt kieltäy­tyä haas­tat­telus­ta ja ilmoit­tanut, ettei hyväksy uutisen julkaisemista, Seik­sa olisi tuskin uskaltanut ottaa riskiä. Tämä näin pienenä vih­jeenä lehden seu­raav­ille uhreille. )

Jos asi­as­ta säädet­täisi­in näin, intimi­teet­tisuo­jan ja lähdesuo­jan rajan­ve­t­ona, sitä ei voitaisi käyt­tää lähdesuo­jan murentamiseen yhteiskun­nal­lis­es­ti merkit­tävis­sä asiois­sa, vain tirkistelyjournalismissa. 

Exit mobile version