Hallitus puuhaa kuntien osuuden lisäämistä yhteisöveron tuotosta “tilapäisesti” koska yhteisöveron tuotto on alentunut ja näistä verotuloista riippuvat kunnat ovat joutuneet vaikeuksiin. Toisaalta tiedetään, että yhteisövero sopii harvinaisen huonosti rahoittamaan kuntien peruspalveluja, koska sen tuotto on niin suhdanneherkkää. Yhteisövero palkitsee kuitenkin kaupunkiseutujen sisällä työssäkäyntikuntia, mikä on elinkeinopoliittisesti perusteltua. Koko kuntien rahoitusjärjestelmässä on se valuvika, että veromaksajat käyvät nukkumassa kehyskunnissa ja maksavat sinne veronsa, kun ydinkunta huolehtii seudun elinvoimaisuudesta.
Hyvä, ydinkuntia pitää siis tukea. Helsinkiläinen ei voi olla tästä eri mieltä. Mutta miksi oikukkailla yhteisöveroilla, joka vielä synnyttää aivan sairasta kilpailua nokiankaltaisista työpaikoista? Miksi ei suuntaamalla valtionosuuksia näille kunnille? Sillähän vältettäisiin molemmat ongelmat.
Kysyin tätä Korkealta Virkamieheltä, ja Korkea Virkamies vastasi, että se olisi kyllä järkevämpää, mutta niin ei voi tehdä, koska valtionosuuden nostaminen rikkoisi kehykset, kun taas verotulojen luovuttaminen valtiolta kunnalle ei kirjaudu menoksi. eikä siis riko kehyksiä.
Arrrggh!
Tuo valtiontalouden kokoa säätelemään rakennettu kehys on määritelty aivan pölvästisti. Minä ymmärrän kehyksen tarpeen ja ymmärrän senkin, että älykäs ja aukoton määrittely on vaikeata, mutta jos hallituksen itse itselleen laatima kehysrajoitus toimii väärin, kai siitä voi myöntää itse itselleen poikkeuksen!
Samasta syystä nyt rakennetaan teitä jälkirahoituksella, jotka ovat valtiolle juuri niin edullisia kuin ylikorkoiset osamaksusopimukset ovat kuluttajille.