Helsingissä murehditaan kaupungin omistamalle maalle rakennettujen asuntalojen maanvuokria. Vuokrasopimukset on tehty vuosikymmeniksi ja sidottu elinkustannusindeksiin. Kun vuokrasopimus loppuu, vuokra tarkistetaan käyvälle tasolle, mikä merkitsee vuokran moninkertaistumista. Asukkaat eivät tästä pidä, koska kun on tottunut matalaan vuokraan, haluaisi maksaa sitä jatkossakin. Tämä taas olisi epäoikeudenmukaista niitä kohtaan, jotka asuvat uudessa talossa ja maksavat moninkertaista vuokraa vanhoihin nähden. Jotkut vanhojen yhtiöiden vuokrat ovat jopa alle kiinteistöveron, joka tontista menisi, jos se olisi omistustontti.
Mikä olisi oikeudenmukainen maanvuokra?
Se olisi sellainen, että samanlaisen asunnon arvo olisi kaikkialla kaupungissa yhtä korkea — sopivassa suhteessa rakentamiskustannuksiin. Tontinvuokra olisi Eirassa niin korkea ja Myllypurossa niin matala, että samanlainen talo maksaa molemmissa yhtä paljon koska sen rakentaminenkin maksaa paikasta riippumatta yhtä paljon.
Korkeat tontinvuokrat eivät tee asumisesta kalliimpaa asuntomarkkinoille tulevalle, niin hassulta kun tämä kuulostaakin. Tontinvuokra kapitalisoituu asunnon hintaan. Ostajan kannalta on jokseenkin sama, maksaako hän korkeampaa myyntihintaa asunnosta vai korkeampaa vastiketta.
Koska rahat menevät kaupungille, ne alentavat veroja ja/tai parantavat palveluja.
Näin asia olisi pitänyt hoitaa aikojen alussa, mutta nyt tähän ei enää päästä. Suurin osa asunnon ostajista on maksanut asunnosta hinnan, joka on kantakaupungissa korkeampi ja kauempana matalampi, ja heitä kohtaan muutos olisi kohtuuton.