1) Kaavoitus
Tärkein keino lähikauppojen puolustamiseen on kaavoittaa riittävän hyviä kauppapaikkoja riittävän suurille lähikaupoille. Helsingissä kaavoitettiin aikanaan Katajanokan kärkeen kolme noin 200 neliön kivijalkakauppaa,. joista yksi on jäljellä. Toinen yhtä pieni on vanhalla puolella keskon pääkonttorin talossa. Tämän seurauksena katajanokkalaiset ostavat ruokansa paljon keskustan suurista myymälöistä. Olisi ollut parempi kaavoittaa yksi 600 neliön kauppa, koska tavaravalikoima on Suomen EU-jäsenyydestä seuranneen rajojen avautumisen jälkeen kasvanut räjähdysmäisesti.
Kauppa valittaa, että kaavoittaja ei ymmärrä, että kauppaan pitää olla pääsy paitsi asiakkailla myös tavaraa tuovilla autoilla, mieluummin kaupan takaa.
Herttoniemen metroaseman luo kaavoitetut kaupat ovat hyvä esimerkki tästä. Tätä mahdollisuutta ei kaupunkirakenteensa pilanneilla kaupungeilla ole. Jotta lähikauppa menestyisi, tarvitaan tuollaisia portteja, joiden läpi jokseenkin kaikki kulkevat — tai tarvitaan riittävän tiheä asutus, jotta kävelyetäisyydellä kaupasta on tarpeeksi asutusta. Mattomaiseen kaupunkirakenteeseen ei synny hyviä paikkoja lähikaupoille, jonka vuoksi kauppa keskittyy suuryksiköihin.
2) Ovela hinnoittelu
Lähikaupan pitäisi hinnoitella pienet täydentävät ostokset kalliiksi ja suuret ostokset halvoiksi. Lähikauppiaalla pitäisi olla oma bonuskorttinsa, jossa alle sadan euron kuukausiostoksista ei saisi mitään alennusta, Isommista ostoksista saisi alennusta portaittain niin, että yli 500 euron osalta alennus voisi olla vaikka kymmenen prosenttia.
3) Ulkoisten kustannusten hinnoittelu
Jos yhteiskunta sälyttäisi ruuhkamaksuilla tai jotenkin muuten suuryksiköiden maksettavaksi ne ulkoiset kustannukset joita niistä aiheutuu, lähikaupan kilpailutilanne olisi parempi.
4) Nettikaupan noutopiste
Elintarvikkeiden nettikauppa voi organisoitua niin, että kauppias kuljettaa tilatut tavarat kotiin. Tämä edellyttää ymmärtääkseni, että jokaisella on talon alakerrassa (kerrostalossa siis) lukollinen jääkaappi, johon kauppiaalla on avain. Espoon Suurpeltoon kai tällaista järjestelmää on ainakin kaavailtu, mutta olin jostain lukevinani, että siitä ollaan luovuttu. En usko, että tämä toimii, koska se vaatii liikaa suunnitelmallisuutta.
Luontevampi vaihtoehto on, että lähikauppa toimii nettikaupan noutopisteenä. Lähikaupan tavanomaiseen valikoimaan kuuluvat tuotteet ostetaan tavalliseen tapaan, mutta lampaanpaisti tai tuore tonnikala tilataan netin avulla.