Site icon

Mitä öljyn hinnan romahtamisesta voidaan päätellä?

Kun suh­dan­tei­den heikken­e­m­i­nen ja reagoin­ti öljyn korkeaan hin­taan on alen­tanut öljyn kysyn­tää lähin­nä mar­gin­aalis­es­ti, öljyn hin­ta on pudon­nut puoleen. Tämä minus­ta todis­taa väit­teeni, että öljyn tar­jon­ta on jäykkää. Kun kysyn­tä- ja tar­jon­ta joutu­vat epä­tas­apain­oon, kysyn­nän on mukaudut­ta­va. Kysyn­nän ohjaamisek­si hin­ta nousee tai las­kee rajusti.

Tästä seu­raa usei­ta johtopäätöksiä

1.       Jok­seenkin kaik­ki ener­gian­säätö­toimet val­u­vat hiekkaan. Jos kansalaiset vähen­tävät autoilua ja siir­tyvät vähäpäästöisem­pi­in autoi­hin, öljyn hin­ta las­kee, kunnes lisää kulu­tus­ta on syn­tynyt paikka­maan säästöt.

2.       Jos kulu­tus­maat yhteisel­lä päätök­sel­lä nos­taisi­vat öljyn vero­tus­ta, se ei vaikut­taisi juuri mitään kulut­ta­jahin­toi­hin, vaan alen­taisi tuot­ta­jahin­to­ja, elleivät öljyn­tuot­ta­ja­maat ryhdy vas­ta­toimi­in ja rajoi­ta öljyn pumppaamista.

3.       Nuo öljyn­tuot­ta­ja­maid­en vas­ta­toimet ovat vält­tämät­tömiä, jos ilmas­toa halu­taan oikeasti suo­jel­la. Hiilid­iok­sidipäästöt eivät vähen­ny, ellei öljyn pump­paamista maan uumenista vähennetä.

Exit mobile version