Jokaisen maan velvollisuus — ja tähän minäkin yhdyn — on tarjota turvapaikka ihmisille, jotka ovat kotimaassaan vainon kohteena. Tätä koskevat kansainväliset sopimukset on tehty suuren kollektiivisen häpeän vallitessa, kun nähtiin, miten kävi Saksasta pois pyrkineille juutalaisille, joita muut maat kieltäytyivät ottamasta vastaan.
Hakijan tilanne tutkitaan huolellisesti sen osalta, joka on saanut varpaansa Suomen kamaralle ja hakee turvapaikkaa. Tällä halutaan välttää se, ettei olisi riskiä, että turvapaikka evätään sellaiselta, jonka henki on kotimaassaan vaarassa. Tämän vuoksi hakuprosessi kestää pitkään, mistä tulee ongelmia.
Samalla kuitenkin Suomi tekee kaikkensa, ettei turvapaikkaa tarvitseva saa sitä varvastaan Suomen kamaralle. Lentoyhtiö esimerkiksi saa suuret sakot, jos se tuo maahan henkilön, jonka paperit eivät ole kunnossa. Kokonaisuuden logiikkaa on vaikea hahmottaa: miksi toisaalta ollaan niin huolissaan siitä, ettei ketään käännytetä väärin perustein ja niin vähän huolissaan noista lentoyhtiön käännyttämistä.