VR:n henkilöliikenne on kasvanut alkuvuodesta kahdeksalla prosentilla. Se on aika paljon. Tämän seurauksena matkalle lähtevän on viisasta varata liput ajoissa, koska suosituimmat vuorot ovat usein loppuun myytyjä.
On toinenkin ongelma: VR:ltä loppuu kapasiteetti. Vetureita ja vaunuja saa lisää, mutta kiskoille ei mahdu enempää. Lisäraiteita tarvittaisiin nopeasti . Siinä välissä voi tietysti hankkia lisää kaksikerroksisia vaunuja ja vetureita, jotta pitempikin juna voisi kulkea nopeasti. Hyvä olisi kuitenkin nostaa palvelutasoa vuorovälejä lyhentämällä.
Pahin pullonkaula on kuitenkin Helsingin rautatieasema, johon ei mahdu enempää junia. Kaavailut lisätä lähiliikennettä Helsingin seudulla estyvät tällä. Vaihtoehtoja on kaksi.
1) Osa junista pysäytetään Pasilaan. Ylimääräinen vaihto laskee roimasti palvelutasoa.
2) Rakennetaan maanalainen Pisara-rata, jolloin läjhiliikenteen junat kiertäisivät Töölön ja Espan kautta Hakaniemeen. Mukaan tulisi kolme pysäkkiä. Palvelutaso nousisi roimasti.
Tästä on tehtävä päätökset pian. Tästä toivoisin puolueiden kannanottoja ennen ensi kunnallisvaaleja.