Uudenmaan liitto on maakuntakaavassaan päättänyt, että niin sanottu Histan alue Espoossa saadaan rakentaa vain, jos alueelle rakennetaan raideyhteys. Histan kautta on suunniteltu oikorataa Espoosta Lohjan kautta Saloon, mutta tuon radan rakentamisesta tällä vuosisadalla ei ole mitään päätöksiä.
Tästä päätöksestä huolimatta Espoo kaavoittaa Histan alueelle täyttä päätä noin 20 000 asukkaan pientaloaluetta pelkän henkilöautoliikenteen varaan – tai 95-prosenttisesti henkilöautoliikenteen varaan, sillä jokin bussiyhteys sieltä kuulemma on suunniteltu Espoon keskukseen. Tämä yhteys lienee tarkoitettu ajokortittomille eläkeläisille, joilla ei ole kiirettä minnekään.
Maakuntaliiton on pidettävä tässä asiassa päänsä. Vaikka tuosta Elsa-radasta ei ole mitään tietoa, kaupunkirata ensin Histaan ja sieltä Lohjalle kannattaisi rakentaa joka tapauksessa. Se on rahoitettavissa maan arvonnousulla, joten veronmaksajien ei tarvitse kuvettaan kaivaa. On sinänsä ymmärrettävää, että maanomistaja (Ihamuotilan perikunta) ei ole innokas rahojaan rataan käyttämään, mutta into voi kasvaa, jos se pannaan kaavoituksen edellytykseksi. Radan jatko Lohjalle on niin ikään rahoitettavissa kaavoitushyödyllä; siihen riittää kymmenen tuhannen asukkaan rakennusoikeus.
On turha puhua kauniita joukkoliikenteen suosimisesta, jos edelleen rakennetaan kumipyöräliikenteen varaan.