Jo Helsingissä lentokoneeseen kirjautuessa piti näyttää koronapassia. Sitä tarvittiin Ranskassa aina, kun halusi mennä ravintolaan sisään. Vain terassilla sai syödä ilman passia. En käynyt konserteissa enkä taidenäyttelyissä, mutta olen melko varma, ettei niihinkään ollut asiaa ilman koronapassia.
Toimi loistavasti. Passin tarkastus kesti muutaman sekunnin. Minulla se oli kuvakaappauksena puhelimessani ja lisäksi paperille printattuna.
Tosin järjestelmä tuntui suomalaisen silmin vuotavan pahasti, sillä koska vaikka kysyttiin koronapassia, ei kysytty henkilöllisyystodistusta. Ehkä väärän asiakirjan esittäminen on sanktioitu Ranskassa niin ankarasti, ettei toisen passilla kannattanut yrittää sisään.
Koronapassi pitäisi ottaa Suomessa käyttöön samassa laajuudessa kuin Ranskassakin.
Jos olisin saanut itse päättää, olisin avannut Suomen jo kesän alussa, mutta vain rokotetuille, joita oli alussa tietysti vähemmistö. Tästä olisi koitunut satojen miljoonien eurojen taloudellinen hyöty ravintoloille ja tapahtumien järjestäjille, minkä lisäksi rajoitusten purkaminen olisi ollut tietysti mukavaa asiakkaille. Voidaan sanoa, että viivytellessään koronapassin kanssa hallitus haaskasi vähintään satoja miljoonia euroja. Siihen verrattuna nämä Veikkaus oy:n puuttuvat rahat ovat vähäisiä.
Toisaalta Suomi on nyt avattu aivan liian nopeasti rokottamattomille. Heidän keskuudessaan koronan ilmaantuvuus on järkyttävä 700. Kun keväällä tilanne oli niin paha, että melkein kaikki oli suljettu ja kunnallisvaalejakin lykättiin, ilmaantuvuus oli koko väestön keskuudessa enimmillään 170. Koska epidemia leviää eksponentiaalisesti, tartuntojen määrät rokottamattomien keskuudessa tulevat tällä politiikalla kasvamaan lähiviikkoina jyrkästi. Se tarkoittaa enemmän sairaalahoitoja ja enemmän tehohoitoa.
On siis perusteltua saattaa voimaan yhtä tiukat tai jopa tiukemmat rajoitukset kuin keväällä, mutta tietysti niin, etteivät ne koske rokotettuja, koska rokotettujen keskuudessa ilmaantuvuusluvut taas ovat hyvin matalia, eikä tauti ole heille tilastollisessa mielessä vaarallinen.
Tähän joudutaan joka tapauksessa nopeasti, jos epidemia leviää rokottamattomien keskuudessa yhtä nopeasti kuin nyt, THL:n arvion mukaan nelinkertaistuen viikossa.
Mitä mieltä olisin koronapassin laajamittaisesta tuomisesta Suomeen? Saattaa olla, että tämä on taloudellisesti kannattavaa. En ole pettynyt, vaikka ei tulisi. Suomesta puuttuu halu, tahto, ymmärrys ja osaaminen siihen, että koronapassi saataisiin toimimaan.
Mitä voidaan oppia maailmalta? Ainakin aikoinaan, kun Bogotasta halusi lähteä rannikolle bussilla, niin piti olla keltakuumerokotus todistus. Jos ei ollut todistusta sai piikin. Jotenkin tällein se olisi hyvä järjestää. Suomesta on huono matkustaa minnekään, jos ei ole rokotteita. Täällä on varmasti tilanne, jossa korkeimmissa palkkaluokissa olevat on 100% rokotekattavuudella ja rokottamattomat ovat köyhiä.
Sanoisin suomalaisesta koronan hoidosta, että keskiluokkaisesti hoidettu. Eikä lopputulos ole keskinkertainen, vaan reilusti sen alapuolella. Rokottaminen ei kestä tässä maassa eettistä tarkastelua. Se on samassa linjassa sen kanssa, että täällä on keskiluokalle ilmainen perusterveydenhuolto ja köyhälle kallis terveydenhuolto. Rokottamattomissa on paljon niitä, joita ei vaan palvella. Jos Suomessa aletaan rokottamaan lapsia, niin köyhien lapset jäävät rokottamatta. Jos aletaan vaatimaan passia, niin ne on ne köyhät, jotka ovat ongelmissa.
Nyt ensimmäiset rokotettavat ikäluokat ovat opiskelijoita. Tässäkin ryhmässä ne ovat 2 asteen opiskelijoita, jotka jäävät rokottamatta. Niitä kun ei rokoteta opiskelupaikkakunnalla, vaan ainoastaan kotipaikkakunnalla. Ja sinne ei pääse kuin joinakin viikonloppuna. Ja viikonloppuna kotipaikkakunnalta ei saa rokotteita, kun rokotuspaikat on kiinni. AMK ja yliopisto opiskelijat saavat rokotteet yths / sote yhteistyöllä, mutta esim. lähihoitajaopiskelijat jäävät ilman. Sitten he joutuvat vielä valehtelemaan omista rokotuksistaan, sillä harjoitteluun ei pääse ilman rokotusta. Ja jos et pääse harjoitteluun, niin yhteiskunta kyllä perseraiskaa toisen asteen opiskelijan. Tuskin kukaan muu on yhteiskunnassa niin lainsuojaton kuin 2 asteen opinnot keskeyttävä nuori. Kesärannassa tarjoillaan niiden sydämiä aamiaisella.
Sitten meillä on Suomessa vielä tämä oma kansallinen rokotepelleily. Ulkomaalainen ei saa rokotteita täällä ja jos on saanut rokotteet muualla, niin emme hyväksy joko rokotetta tai sen antanutta tahoa. Täällä on tahtoa keskitysleirittää kaikki. Kun menee pois rannikolta, niin laitettaisiin leirille suomenruotsalaisetkin.
Tuolla ranskassa muuten jos olet sairastanut koronan ja saat yhden piikin, niin todistuksessa lukee 2/2. Paikallisen lääkärin mukaan vain, koska sitähän sillä todistuksella tarkoitetaan. Todistuksen kuuluisi kertoa rokotesuojasta, joten todistus tulee. Suomessa ajatellaan eri tavalla ja hesaria myöten ihmetellään, miten meidän maa voikaan olla niin paska, että aletaan antamaan tälle kansanosalle lisärokotteita pelkästään byrokraattisista syistä ilman lääketieteellistä perustetta. Mutta tälläinen tämä suomi on. Maa, jossa sairastanut rokotetaan toistamiseen, jotta saa todistuksen.
Koronatestiäkään ei suomessa saa ilman omaa autoa. Julkista ei saa käyttää ja testipaikat on keskitetty. Jonoon pääsee ainoastaan autolla. Vaatimus yksityisauton omistamisesta siihen, että voi saada testin on käsittämätön. Kohta on taas talvi ja infektiosairaat köyhät jonottavat taas pakkasessa kuten jo kahtena edellisenä vuotena. Päivystykseen ei mennä, kun jonosta ei jää henkiin ilman yksityisautoa. Missä meillä on piilossa ne paskat byrokraatit, jotka laittoivat infektiosairaat kuumeiset ihmiset jonottamaan ulos pakkaseen? Jossain kiven takana ne ovat odottamassa sitä, että pääsevät bilettämään kesärantaan? Sitten voi laittaa instastoryyn kuvia terävätissisistä tytöistä, joiden kanssa ovat samaa mieltä niin sairaista kuin boomereista.
Korona-aika on lisännyt merkittävästi eriarvoisuutta. Vielä pari vuotta sitten luulin, että täällä ollaan turvassa maailman myrskyiltä. Luulen, että vielä minun nuoruudessa me oltaisiin pistetty vastaan. Nyt veikkaan, että Suomen köyhiä voi kohdella kuin kolmannen valtakunnan sateenkaariväestöä ja suomalaiset suvaitsee sitäkin.
Koronapassi on hyvä asia. Siihen ei kuitenkaan pitäisi sotkea ulkopolitiikkaa eli kaikki toimivat rokotteet pitäisi hyväksyä. Ulkomailla oleskelevat suomalaiset eivät voi valita rokotetta, vaan on otettava se mikä on tarjolla. Rokotetujen ulkomaalaisten pitäisi myös päästä herkkujen ja muidenkin palvelujen ääreen.
WHO:n hyväksymät rokotteet voisi tietysti hyväksyä koronapassissa, mutta varsinainen ongelmahan on se, että mitään ulkomailla otettuja rokotteita ei saada Suomessa passille.
olisi kiva nähdä jotain tupakka-askin takakanteen tyyppisiä arvioita koronapassin hyödyistä. välillä ollaan sitä mieltä että kaikki rokottamattomat sairastaa ja välillä että koronapassi auttaa. voisi ajatella, että jos kaikki rokottamattomat sairastaa niin koronapassin hyödyt tulisi pääasiassa rokotekattavuuden nousun kautta, paljonko se on nyt nousemassa? prosenttiyksikön? kaksi? kolme? onko kaikki prosenttiyksiköt yhtähyviä vai pitäisikö tarkastella ikäryhmittäin? alle 30 vuotiaita varmaan kuolee enemmän auto-onnettomuuksissa kuin koronaan, paljonko esim. 60+ vuotiaiden rokotekattavuus on passin perusteella noussut ja paljonko ihmishenkiä säästynyt? ainakin virossa rokotekattavuuteen tuli hyppy, kun passi tuli käyttöön kesällä, toisaalta lähtötilanne oli eri. monessa euroopan maassa ei tarkasteta henkkareita vastaan passia (oma kokemus), Latviassa on tullut ainoana paikkana tilanne, jossa näin tehtiin.
Kaikki rokottamattomat tulevat sairastumaan ja osa heistä joutuu sairaanhoitoon ja tehohoitoon ja osa kuolee. Tätä ei voi estää, mutta sitä kannattaa jarruttaa, jotta sairaalat, tehohoitopaikat ja krematoriot eivät ylikuormitu.
Koko pandemian aikana 150 000 ihmistä on sairastanut koronan. Suomessa on luokkaa 1.8 miljoonaa rokottamatonta ihmistä.
Tätä menoa menee vielä hetki, että ollaan edes lähellä tilannetta missä “kaikki” tai edes “melkein kaikki” olisivat koronan sairastaneet.
Kuinka moni sairasti lopulta espanjantaudin? En menisi mitenkään äkkiseltään väittämään, että koko maapallon silloinen väestö sen koki.
Varmasti hienoa reissu! Pääsisipä itsekin joskus.
Koronakommentti kuitenkin himan särähti propagandalta. Tai sitten tuo yllä oleva kommenttisi vain trollausta.
Olet ehkä lyönyt oman näkemyksesi lukkoon siinä vaiheessa kun otit rokotteen. Itse ainakin tein niin, mutta vain hetkeksi. Sitten päätin, että ehkä asiaa kannattaa kuitenkin katsoa hieman objektiivisemmin.
Kaikki rokottamattomat eivät tietenkään tule sairastumaan. On selvää näyttöä, että korona ei leviä kaikille populaatiossa. Tähän saattaa vaikuttaa aiempien virusten muodostama immuniteetti, muta myös lukemattomat muut seikat.
Lisäksi edelleen selvästi suurin osa rokottamattomien koronatapauksista on lieviä, eivätkä vaadi sairaalahoitoa. Tämä on nyt jotenkin tuntunu unohtuvan ihmisiltä.
Olisi tietenkin hyvä saada rokotuskattavuus mahdollisimman korkeaksi. Varsinkin riskiryhmissä. Tällä hetkellä ei näytä kuitenkaan siltä, että esim. 80% rokotekattavuus vaikuttaisi yleistilanteeseen juurikaan. Tuskin edes 90% kattavuus. Tästä on valitettavia esimerkkejä esim. Singaporesta, jossa on korkea rokotekattavuus (melkein 85%), mutta tilanne on pahentunut siitä huolimatta.
Haluaisin uskoa, että rokote olisi lopullinen ratkaisu, mutta nykyiset rokotteet eivät valitettavasti näytä olevan sitä.
On myös selvää, että iso osa rokotetuista tulee sairastamaan taudin. Moni heistä onneksi säästyy vakavalta sairaudelta. Englannissa on jo selvästi suurin osa sairaalahoitoon joutuneista ja kuolleista rokotettuja. Johtunee siitä, että siellä on myös rokotettuja todella paljon, jolloin on luonnollista, että rokotettuja on enemmän sairaalassa. Se kertoo kuitenkin myös siitä, etteivät nykyiset rokotteet ole riittäviä.
Koronapassi olisi täydellinen keino, jos meillä olisi rokote, joka estäisi levittämisen ja sairastumisen, mutta näin ei ole. Lisäksi nykyisten rokotteiden teho alkaa jo noin kolmen kuukauden päästä laskemaan merkittävästi, jonka jälkeen se ei estä edes vakavia oireita.
Kaikkein tehokkain keino viruksen leviämisen estämiseksi olisi itse tehtävä pikatesti, josta saisi merkinnän koronapassiin tai vastaavaan. Merkinnän pitäisi tapahtua tietenkin todistettavasti. Käsittääkseni tällaisia menetelmiä olisi mahdollista tehdä. Niitä saattaa jo ollakin.
Tämän, mieluiten uudelleen käytettävän, pikatestin voisi tehdä kotona vaikka joka päivä.
Näin voitaisiin estää myös rokotettuja levittämästä virusta.
Tällä hetkellä toivomme kädet ristissä (minä ainakin), että rokote on ratkaisu, vaikka tiedämme, ettei nykyiset rokotteet lopeta tilannetta.
Kaikki tulevat saamaan Covis-19 ‑tartunnan, niin rokotetut kuin rokottamattomat, sillä tämä tauti jää kietämään pysyvästi. Kaikki eivät “sairastu”, jos sairastumisella tarkoitetaan tautia, joka aiheuttaa oireita. Rokottamattoman todennäköisyys saada vakava tauti on selvästi yli kymmenkertainen samanikäiseen rokottamattomaan verrattuna. Virossa on 500 henkeä sairaalahoidossa, joten kyllä tauti on yhä vaarallinen.
ja sitten syrjäytetään kaikki, jotka syystä tai toisesta eivät halua/voi rokotteita ottaa. tai jos ottavat, niin tulee yksityisyysongelmia näiden kaikenmaailman passinlukijasoftien vuoksi, eikä koskaan voi tietää kerääkö joku lukija tiedot vai ei. tai ravintolan henkilökunta juoruilee kun on 100% vahvistetusti nimet tiedossa esim. tapahtumissa missä haluttaisiin mielummin olla anonyymejä tai nimimerkkien suojassa. ei hyvä.
“yksityisyysongelmia näiden kaikenmaailman passinlukijasoftien vuoksi”
Tämä yksityisyydensuojahumppa alkaa jo kyllästyttämään.
Oletko koskaan miettinyt, mitä bonuskorttisi kertoo sinusta kaupalle? Google osaa arvata ennen lääkäriäsi, mikä sinua vaivaa. Facebook tuntee kaikki kaverisi. Hotelleihin pitää maksaa kortilla ja antaa henkilötiedot sekä matkan tarkoitus ja ravintoloiden ovella heilutella henkilökorttia, jossa on tiedot hetusta valokuvaan.
Tässä bonuskorttien luvatussa maassa ei kyllä enää yksi koronapassi tunnu enää missään.
Syltty:
En käytä bonuskortteja, enkä pankkikorttejakaan ellei ole välttämätöntä. Saatan haluta käyttää luottokortin tuomaa suojaa itselleni esim. nettiostoksissa.
En tee hakuja Googlella suoraan omilta laitteita tai muuten tunnistettavasti — ja tiesitkö, että on myös mm. metahakukoneita?
En käytä facebookia, instaa, whatsappia tai mitään muitakaan sen tahon palveluja/alustoja. En ole koskaan tarvinnut niitä, joten eiköhän tässä mennä seuraavatkin 15v ilman. Älä ole lammas.
Hotellien henkilörekisteri ei ole sen sortin uhka mikä vaivaisi.
Valitettavaa että sinä et välitä yksityisyydestä, mutta me muut teemme voitavamme jotta kaikki saisivat sen säilyttää.
Syltty ja Olli:
Hyvin ikävää jos joutuisi jäämään esimerkiksi alakulttuurien piireistä tai erittäin herkkien aiheiden keskusteluryhmistä pois sen vuoksi, että täytyisi antaa nimi muiden tietoon, kun edellinen vuosikymmen ja ylikin on toimittu nimimerkeillä tai jopa anonyymisti. Osa onkin jo siirtynyt käyttämään muita kuin ravintolatiloja kokoontumisiin, mutta se osaltaan laskee osallistujien turvallisuutta. En nyt puhu itsestäni vaan kaikista, vähintään kymmenistä tuhansista ketä se suomessa koskee. Matkustaminen onnistuu kyllä, kun ei mene lentokoneella.
Pitää vaan välttää ne tapahtumat, joissa haluaa olla anonyymi. Siis nythän passia kysytään vain ravintolassa ja matkustaessa. Matkustaminen ei onnistu anonyymisti minnekään, joten se on sitten ravintola. Niistä on helppo pysyä poissa. Me muut voimme mennä minne tahdomme, mutta en ole yökerhoon silti ollut menossa.
Perustelitte koronapassin tiukennuksia yksinomaan rokottamattomille, sillä rokottamattomien parissa tartuntaluvut ovat moninkertaisia rokotettuihin nähden. Tämä on tilastovääristymä, joka johtuu siitä, että kahdesti rokotettuja ei ylipäätään testata pelkkien oireiden perusteella. Rokotettujen testaaminen lopetettiin suuressa osassa maata kuukausi sitten.
https://yle.fi/uutiset/3–12092529
Mainitsitte passin toimivan hyvin viitatessanne yksinomaan sen helppokäyttöisyyteen. Passi itsessään ei toimi, eikä siinä edes ole mitään logiikkaa millä se toimisi. Rokotteen suoja tartuntaa ja sen levittämistä vastaan heikkenee muutamassa kuukaudessa rokottamattoman tasolle ja epidemia jatkuu. Rokote lieventää oireita, jolloin rokottamaton menee helpommin tapahtumiin levittämään virusta tietämättään, puhumattakaan siitä että passin voimalla moni heittää kaikki muut ehkäisytoimet käsidesiä ja taudinjäljitystä myöten romukoppaan.
Korostan, että tämä kritiikki kohdistuu passiin, eikä rokotteeseen jonka ottaminen on monelle elintärkeää.
“rokottamaton menee helpommin tapahtumiin levittämään virusta tietämättään, puhumattakaan siitä että passin voimalla moni heittää kaikki muut ehkäisytoimet käsidesiä ja taudinjäljitystä myöten romukoppaan. ”
Olen törmännyt tähän samaan perustelun ainakin maskien, turvavöiden ja laskuvarjojen* kohdalla.
Käytännössä sen jälkeen kun rokotukset tulivat saataville, niin nimenomaisesti rokottamattomat ovat niitä, jotka viis veisaavat ehkäisytoimista. Omalla työpaikalla se ainoa rokottamaton ei ole käyttänyt koskaan maskia ja muutenkin pitänyt kaikkia toimia ylimitoitettuina ja turhina.
*) Kyllä, 1 maailmansodassa lentäjien laskuvarjoja vastustettiin siksi, että se laittaa luovuttamaan liian aikaisin
Minusta koronapassi on teatteria. Jos rokote antaisi varman ja pysyvän suojan, passi olisi ehdottomasti kannatettava hanke, mutta koska rokotetutkin voivat sairastua ja rokote vanhenee varsin nopeasti, pitäisi keskittyä enemmän siihen, että hoitokapasiteetti riittää.
Jonkin verran huolestuttaa, että alla linkatuilla määrillä Suomen terveydenhuolto natisee liitoksistaan. Aivan kuin se olisi rakennettu täydellistä maailmaa varten, jossa ei ole koskaan häiriötekijöitä.
Kuinka moni pitkäaikaisesti koronalle altistuneista eri ikäryhmissä
1) saa taudin
2) sairastaa sen oireettomana
3) sairastaa sen lieväoireisena
4) sairastaa sen influenssan kaltaisena inhottavana ja ankarana tautina, josta kuitenkin selviää kotihoidolla
5) joutuu sairaalaan?
En tiedä, mutta otaksun, että huonoin arpa sattuu ani harvan kohdalle. Siksi uskon, että paras tapa reagoida tilanteeseen on lisätä hoitokapasiteettia ja hyväksyä se, että korona kiertää ja rakentaa laumaimmuniteettia, jonka läpi jotkut kuitenkin putoavat.
https://www.koronatilastot.fi/fi/sairaala/?fbclid=IwAR0lmVSbTK-tatBhTrCrH4_FKz7m0CVMJnEv-StBojMOmJFWsd-NI7C0v‑U
Tässä on kyse todennäköisyyksistä. Rokottamattoman todennäköisyys joutua sairaalahoitoon ja teho-osastolle on 15 kertaa suurempi kuin rokotetun. Rokotteen teho laskee ja siksi aloitetaan kolmas rokotuskierros.
Ajatus, että hoitokapasiteettia vain pitäisi lisätä on vähän kallis. kaksinkertainen kapasiteetti maksaa kaksi kertaa enemmän. Lisäksi ei ole koulutettuja hoitajia.
Virus on edelleen vaarallinen, se on selvää. Se, että kaikki tulisivat saamaan viruksen, ei todennäköisesti tule pitämään paikkansa, sillä juuri mikään virus ei leviä kaikkiin populaatiossa. Suuri osa kuitenkin tulee sen saamaan. Ehkä se on tässä tärkein asia.
Miten paljon sitten esim. 80% rokotuskattavuus tulee tilannetta muuttamaan? Oma veikkaukseni on, ettei juuri ollenkaan. Haluan olla tässä väärässä.
Toivon toki, että ihmiset ottaisivat rokotuksia ja että rokotteet osoittautuvat myös pitkällä aikavälillä tehokkaiksi ja turvallisiksi. Vielä enemmän toivon sitä, että tulisi tehokkaampia, tartunnan estäviä rokotteita. Sellaisen kehittäminen on tosin hyvin vaikeaa koronavirusten ja esim. RSV-viruksen kohdalla.
Viittaat siihen, että rokottamattomilla on 15 kertaa korkeampi todennäköisyys joutua tehohoitoon. Tämä voi pitää paikkansa, mutta se kuulostaa numerojen kaunistelulta. Olisi hienoa, jos olisi saatavilla tietoa siitä, miten THL ja muut tahot luokittelevat koronan vuoksi hoidossa olevat nyt kun rokotettuja ei enää testata kovin ahkerasti.
En toisaalta usko, että he voisivat olla testaamatta hoidossa olevia ihmisiä ja hoitaa heitä vain hengitystieinfektion vuoksi, mutta en ole tästä varma.
Syy siihen, miksi tällainen on tullut ylipäätään mieleen, on siinä, että suomen luvut hoitoon joutuneista koronapotilaista poikkeavat merkittävästi esim. Englannin, Israelin ja Singaporen luvuista. Voiko meidän tilanne todella olla niin erilainen?
Varsinkin Englannissa on avoimesti julkaistu tietoja tapauksista. Siellä suurin osa tehohoidossa olevista on rokotettuja (joskin heidän hoitoon joutumisen todennäköisyys on selvästi pienempi kuin rokottamattomien).
Edelleen ihmettelen sitä, miksi ei ole jo käytössä uudelleen käytettävää pikatestiä, jonka rokotettu ja rokottamaton voisivat tehdä helposti kotona vaikka joka päivä. Siitä sitten jotenkin luotettavasti tieto koronpassiin tai vastaavaan. Alkaisi viruksen leviäminen vähentyä.
Kyllä kaikki koronan vuoksi sairaanhoitoon joutuneet testataan. Mutta olet oikeassa, ettei vähäoireiten tartuntojen märistä tiedetä nyt juuri mitään, mutta ne eivät toisaalta ole vaarallisia.
Hoitokapasiteetin ja rokotteiden hinnasta:
Jos yksi rokoteannos maksaa 12 — 25 € ja sairaanhoitajan minimituntipalkka on n. 15 euroa niin rokotteen kokonaiskustannus ja sairaanhoitajan tunnin työn kokonaiskustannus lienevät samaa luokkaa. 5 miljoonaa rokoteannosta maksaa siis suunnilleen saman kuin noin 3000:n (+- 2000) sairaanhoitajan vuoden työ. Se mitä tarvittava infra ja hardis maksaa, en lähde arvailemaan.
Suomessa on noin 140 000 sairaanhoitajaa. Kapasiteetin kasvattaminen voi tulla tarpeeseen joka tapauksessa, mutta rokotuksiin menevät rahat eivät riittäisi mihinkään kovin merkitttävään kapasiteetin nostoon. Rokotukset säästävät terveydenhuollon resursseja todella paljon, vaikka nykyiset koronarokotteet ovatkin versiota 1.0.
Jos koronarokoitteesta tehdään vuosittainen perinne, niin tuleeko koronapassistakin pysyvä ja rokotteesta kieltäytyvät eristetään lopullisesti? Täysin absurdia, varsinkin kun 70% tartunnoista tulee lähipiiristä ja vain 10–20% tulee paikoista joita voidaan rajoittaa passeilla.
Kun todennäköisyyksistä puhtaan, niin sairaahoitoon jouvat poikkeuksetta ne, joilla on vakavaan tautiin tunnistettava riski. 86% sairaalahoitoon joutuneista potilaista on ollut ylipainoisia ja on täysin kohtuutonta tehdä rokotteesta pakollinen terveille, nuorille ihmisille joilla ei ole tilastojen tai THL:n mukaan olennaista riskiä saada vakavaa koronaa.
“Miten paljon sitten esim. 80% rokotuskattavuus tulee tilannetta muuttamaan? Oma veikkaukseni on, ettei juuri ollenkaan. Haluan olla tässä väärässä.”
—
Kymsoten johtajaylilääkäri arvioi samalla tavalla.
“80 prosentin rokotuskattavuus ei tule riittämään siihen, että Kymenlaaksossa palataan normaaliin elämään. Näin toteaa Kymsoten johtajaylilääkäri Marja-Liisa Mäntymaa tiedotteessa.
– Vaikka lähestymme 80 prosentin rokotuskattavuutta, niin se ei tule riittämään siihen, että voisimme palata normaaliin elämään, jossa maskit voi huoletta jättää pois eikä muitakaan varotoimia tarvita. Kattavuuden tulisi olla siinä 90 prosenttia, jotta virus ei pääsisi enää kiertämään sillä tavalla, että se aiheuttaisi vähintään nykyisenlaisia varotoimenpiteitä, Mäntymaa toteaa.”
https://yle.fi/uutiset/3–12161866
Arvoisa nimimerkki Viesti, kirjoitit: “Täysin absurdia, varsinkin kun 70% tartunnoista tulee lähipiiristä ja vain 10–20% tulee paikoista joita voidaan rajoittaa passeilla.”
Eivät kai ne tartunnat lähipiirissä neitseellisesti synny. Jostain muualta ne siihen lähipiiriin tulevat. Niitä vain ei voi jäljittää yhtä hyvin kuin lähipiiristä saatuja tartuntoja.
Hei Tapio! Lähipiriin tartunnat eivät ole neitseellisiä. Kun henkilö saa tartunnan, olipa se sitten peräisin ulkomailta, yökerhosta tai läheiseltä hän tartuttaa sillä esimerkiksi kumppaninsa, perheenjäsenensä tai ystävänsä joka vuorostaan tartuttaa lisää omasta lähipiiristään. Tämä on yleisin leviämistapa (70%) ja rokotetun saama tartunta päätyy sitä kautta jossain kohtaa rokottamattomalle vaikka rokottamattomat oltaisiin kokonaan eristetty arkipäiväisestä elämästä. Siksi koronapassin vaikutus on täysin olematon, kuten jo Tanskan tapauksessa näimme.
Tanskassa koronapassi oli kevään ja kesän ajan käytössä ja siitä huolimatta tartuntojen aaltoliike oli identtistä Suomen kanssa jossa yhteiskunta oli lähes auki. Ainoana erona, että Tanskassa oli koko ajan hieman enemmän tartuntoja kuin Suomessa.
Hm… Ymmärtääkseni koronapassia ei ole tarkoitettu erityisesti rokottamattomien suojeluun, vaan infektion leviämisen yleiseen vähentämiseen, ja palveluyrittäjien businesten pelastamiseen.
Kooronapassin suurin vaikutus taitaa olla se, että se lisää rokotekattavuutta. Jos haluaa bailaamaan, välinpitämättömänkin pitää ottaa piikki.
Kuinka pitkään olisit ajatellut pitää tätä koronapassin käyttöä voimassa? Ikuisestiko? Ja miten alhaalla olet ajatellut sairaalakuormituksen pysyvän passittelulla?
Minusta tällä hetkellä Suomessa on niin alhainen epidemiataso, että ollaan talvikauteen mennessä ja ihmisten koronapelon hiipuessa ollaan menossa korkeintaan ylöspäin. Tämä ihan riippumatta koronapassista, joka nyt ei epidemian leviämiseen niin paljon vaikuta.
Rokotuksissa taas ollaan Suomessa matkalla kohti 88%-90% ykkösrokotetasoa vuoden lopussa. Se on oikein hyvä tulos huomioiden, että Suomessa ei oikein saada ulkomailla otettuja rokotteita Suomen rekistereihin eli joku prosentti jää vielä tilastoista piiloon. Varsin harvassa ovat ne luotettavien rokotustilastojen maat, joissa on selvästi vähemmän rokottamattomia. (Esimerkiksi Tanskassa ja Ruotsissa on luotettavat tilastot, esimerkiksi Portugalissa ei ole luotettavia tilastoja ja on selvää että Portugalin viralliset rokoteluvut liiottelevat rokotekattavuutta , vaikka kaikissa näissä maissa on kyllä mitä ilmeisimmin oikein hyvä rokotekattavuus.)
Mitä hoitokapasiteettiin tulee, suurimmassa osassa Euroopan maita on jo epidemian aikana korona-aikana rakennettu ja koeponnistettu koronahoitokapasiteetti joka vastaa Suomeen suhteutettuna 300–400 tehohoitopaikkaa ja sen päälle 2000–2500 osastopaikkaa. Se noin 10-kertainen maksimikapasiteetti Suomen tämänhetkiseen koronahoidon kuormitukseen verrattuna. Suomen todellisesta koronahoidon maksimikapasiteetista taas ei ole nyt tietoa.
Toisaalta jos katsotaan jotain Floridaa, Albertaa tai Israelia, jotka ovat delta-aallon rokotettuna jo kokeneet, kyllä koronahoidon tarve voi epidemiahuipussa nousta korkealle aika korkealla hyvälläkin Israelin rokotekattavuudella, mutta toisaalta hoidon maksimikapasiteettia ei tarvita loputtoman pitkään, kaksi kuukautta on voimakasta kuormaa, sitten koronaepidemia pienenee kuukausiksi.
Minusta näyttää, että Suomessakin koronan aiheuttama sairaalakuormitus moninkertaistuu kohta, mutta että Suomen korkea rokotekattavuus pitänee sairaalakuorman kuitenkin sellaisena, että normaalilla Eurooppalaisella koronahoidon kapasiteetilla ei tulisi ongelmia. Ongelmia sen sijaan tulee jos tavoitteena on vaikka pitää koronan sairaalakuormitus väkisin alle 100 tehohoitopaikan ja 500 osastohoitopaikan. Tuohan on noin 1/3–1/4 osa tyypillisestä Eurooppalaisesta maksimikapasiteettitasosta.
Summa summarum. Kun laitamme nyt Suomen koronahoidon maksimikapasiteetin normaalille Eurooppalaiselle tasolle, emme mitä ilmeisimmin tarvitse enää mitään rajoituksia tai koronapasseja. Toki rokottaa on syytä jatkossakin, mutta muuten koronaongelma näkyy vain jonkin aikaa kuormittuvana sairaanhoitona. Parempi kuitenkin muutaman kuukauden koronarytinä kuin ehkä ikuiset rajoitukset ja ehkä ikuinen poliisivaltio koronapasseilla.
viesti:
Koronapassin sijaan voitaisiin siirtyä suoraan rokotuspassiin. Koronarokotteista kieltäytyjät saisivat sitten reservaatteihinsa seurakseen mm. tuhkarokon levittäjät ja muut enemmin parantaviin kiviin ja hopeaveteen luottavat 5G-verkkoja ja mielenhallintasäteitä pelkäävät foliohattuhörhöt.
“Kyllä kaikki koronan vuoksi sairaanhoitoon joutuneet testataan. Mutta olet oikeassa, ettei vähäoireiten tartuntojen märistä tiedetä nyt juuri mitään, mutta ne eivät toisaalta ole vaarallisia.” ‑Soininvaara
(en saanut vastattua viestiin suoraan, joten kopioin sen)
Tämä ei vaikuta todennäköiseltä. Ei varsinkaan nyt, kun HUS:n ilmoituksen mukaan yhtäkkiä sairaalahoitoa tarvitsevista 50% onkin tuplarokotettuja.
(09.11.2021 https://www.hus.fi/ajankohtaista/kahdesti-rokotettujen-koronaviruspotilaiden-maara-husin-sairaaloissa-kasvanut).
Aika huima muutos viikossa — parissa. Onko virus nyt yhtäkkiä muuttunut viikossa?
Vaikuttaa todennäköisemmältä, että määrittelyä on muutettu. Tai tilastointitapa on muuttunut.
Sairaalahoitomääriin liittyen on ollut epäilyjä, että sairaalahoidossa on ns. “hengitystiehyepotilaita” ja sitten toisaalta koronapotilaita. Erona olisi se, että toisille on tehty koronatesti ja toisille ei. Testatut olisivat luonnollisesti rokottamattomia ja testaamattomat rokotettuja. Tämä tietenkin sotkisi lukuja pahasti. Tiedä häntä.
Tänään julkaistu tieto siitä, että “50% sairaalahoitoon joutuneista on tuplarokotettuja”, on hieman lähempänä sitä, mitä näkyy muissa maissa, joissa luku on 70% tai yli.
Yrittääkö HUS ja kumppanit tuoda nyt hieman realistisempia lukuja esille, jotta heidän lukunsa eivät olisi niin räikeitä?
Jos kyynisyyden suohon haluaa upota, niin voi tietenkin ajatella, että tämä tänään julkaistu tieto on vain kolmannen rokotuksen mainostamista. Siihen en halua uskoa, sillä silloin näillä luvuilla ei ole enää mitään todellisuuspohjaa, vaan niitä käytetään aina tilanteen mukaan niin kuin halutaan.
Ehkä tässä tulee vielä eteen tilanne, jossa Suomessakin aletaan vaatia sairaaloiden tilastoilta ja lukujen uutisoinnilta suurempaa läpinäkyvyyttä.
Onpa jossain väitetty, että Suomessa ei olisi edes saatavilla reaaliaikaista tietoa hoitomääristä ja hoidon syistä, ja näin ollen uutisissa vilisevät luvut perustuisivat lähinnä lääkäreiden arvioihin. Tämä on myös yksi niitä asioita, joita en usko, joita en halua uskoa. Ei meillä sentään niin huonosti voida hoitaa asioita.
Se ei ole näin yksinkertaista. Huomatava osa näistä sairaalassa OLEVISTA koronadiagnoosin saaneista on tullut sairaalaan muusta syystä ja joko saanut infektion sairaalassa tai sairaalassa on havaittu heillä olevan vähäoireinen korona. Kaikki saaraaloissa olevban “hengitystieinfektion saaneet” kyllä testataan.
Rokottamattomilla on 19 kertainen todennäköisyys joutua sairaanhoitoon KORONAN TAKIA verrattuna samanikäisiin rokottamattomiin.