Kaupunkisuunnitelulautakunnan lista 22.9.2015

Marskia laa­jen­netaan

Lön­nrotinkadun puolel­la raken­nus­ta korote­taan kolme ker­rosta. Lisäk­si osa maanalaisia autopaikko­ja ote­taan hyö­tykäyt­töön. Ihmette­len, miten tässä tarvi­taan kaava­muu­tos­ta, kos­ka voimas­sa ole­van kaa­van mukaan ton­til­la saa olla yhdek­sänker­roksi­nen raken­nus. Ehkäpä kaavaa pidet­ti­in van­hen­tuneena niin, ettei sen poh­jal­ta enää voin­ut myön­tää rakennuslupaa

Punav­ihreää kuplaa tiivis­tetään Kalliossa

Käenku­ja 6:ssa kaupun­gin vuokrat­alo­ton­tin autopaikko­jen päälle raken­netaan pis­te­ta­lo, 1400 k‑m2. Kaupunkiku­va ei ainakaan voi huonon­tua. 1400 k‑m2 eli noin 35 asukas­ta. Pysäköin­tipaikkanor­mi: 121 fil­lar­i­paikkaa ja 13 autopaikkaa (1/280k‑m2 ). Ton­til­la ole­va talo raken­net­ti­in sil­loin, kun raken­nuk­set piti pan­na kauas kadus­ta ja väli­in pysäköinti.

Käenkuja 6
Tästä on help­po pan­na paremmaksi.
Käenkuja suunnitelma
Tältä sen pitäisi näyttää.

 

17 vastausta artikkeliin “Kaupunkisuunnitelulautakunnan lista 22.9.2015”

  1. Tapa rak­en­taa muut­tuu. Auto­jen pito talo­jen alim­mis­sa ker­roksis­sa on järkevää, mut­ta se piti ensin kek­siä ja kel­lar­it, jois­sa on tarpeek­si tilaa ajel­la autol­la, piti oppia rak­en­ta­maan. Nämä 1960-luvun talot tehti­in per­heille, joil­la ei ollut autoa vaivoinaan. Näin muu­ta­ma parkkipaik­ka talon edessä riit­ti. Olin jo tässä vai­heessa mukana Helsin­gin rak­en­tamises­sa ja nämä toisen ker­roksen tasan­nepi­hat tuli kopi­ona NEW Yorkin tavas­ta rak­en­taa tuo­hon aikaan. Tämä uusi lupakäsit­telu Marskin laa­jen­nuk­ses­sa on kuse­tus­ta niille, jot­ka ovat Marskia pitäneet toimi­vana ja hapes­sa. Samal­la valmis­tel­laan ulko­maisen rahan lipumista sisään ja run­tataan Suomipo­jat Suomi­joristien ja Suomipelle­poli­itikko­jen avaulla paimen­po­jik­si. Eikö Suomikonkurssi tässä melkein huulil­la ole herät­tänyt ketään Suomen juristikunnasta.

  2. Kaupunkiku­va ei ainakaan voi huonontua.

    Joku voi pitää ahtaista betonikuiluista vähem­mänkin kuin väljyy­destä ja avaram­mista näkymistä.

  3. Nuo pihakan­net kyl­lä tuot­ta­vat ikäviä piho­ja, kos­ka niihin ei saa­da puita.

  4. “Tältä sen pitäisi näyttää”

    Onko se ihan kaavas­sa määrät­ty, että ikku­nat eivät saa olla samas­sa lin­jas­sa ja talon pitää näyt­tää uprålta?

  5. Osmo Soin­in­vaara:
    Kuva on otet­tu viite­su­un­nitel­mas­ta, ei kaavasta.

    Keskustelu­ja arkite­hti­tut­tuni kanssa. Täl­lä het­kel­lä suo­ma­lainen arkkite­htu­uri on hakuses­sa. Lähin kaamea esimerk­ki asi­aanku­u­lu­vi­nen sisäil­maon­gelm­i­neen on Kirkkon­um­men uusi kunnantalo.

    Tässä asun­nos­sani Heikkilässä ei oel muu­ta vikaa kuin huono äänieristys. Tosin siitä ei ole san­ot­tavaa hait­taa, kun on siis­tiä väekä. ja osoite: se ei ole tarpeek­si hieno.

  6. Osmo Soin­in­vaara:
    Kuva on otet­tu viite­su­un­nitel­mas­ta, ei kaavasta. 

    Oliko tuo vas­taus kysymyk­seen? Konepa­ja-alueen ykkös­vai­heen kaavas­sa oli määrät­ty, ettei saa olla kuin max. kolme parveket­ta päällekäin. Tulosta voi käy­dä kukin ihmettelemässä, talot ovat valmi­ita. Pait­si että jäl­ki on rauha­ton­ta ja jopa rumaa, tuol­laiset määräyk­set nos­ta­vat rak­en­tamisen kus­tan­nuk­sia suun­nit­telus­ta läh­tien. Ja ex-gryn­der­inä väit­täisin, että duunareil­ta menee kak­si ker­tainen aika kaksinker­tainen aika viimeis­tel­lä yksi eri­lainen ker­ros kuin jos ker­ros olisi kopio edellisistä.

  7. Ker­rankin tiivis­tetään siel­lä, mis­sä ei tarvitse jyrätä hehtaar­i­tolkul­la viher­aluet­ta. Positiivista.

    Marskista tuli mieleen hesarin telkkari­main­os, jos­sa on val­oku­va eduskun­tat­alon rak­en­tamis­es­ta. On muuten Man­ner­heim­intie (tai siis mikä se nyt sil­loin olikaan) siitä Foru­min kohdal­ta eteen­päin paljon mukavam­man näköinen!

    1. Sen nimi oli sil­loin Heikinkatu Sokok­selta etelään. Nimen voisi palaut­taa niin, että Man­ner­heim­intie päät­ty­isi Man­ner­heimin pat­saaseen ja siitä alka­va aivan eri­lainen katu olisi taas nimeltään Heikinkatu.

  8. Havain­neku­va ja val­oku­va on kyl­lä niin eri kuvakulmasta,et niiden perus­teel­la voi oikeestaan vaan sanoa, et tälle pal­stalle pitäs vali­ta parem­pi sys­tee­mi keskustelu­un. “Hal­li­tus: tah­toa on, olisi­pa vielä taitoa.”, 220 kom­ment­tia, jois­sa ei edes numeroin­tia, eikä mitään mah­dol­lisu­ut­ta mihinkään säikeistämiseen. Huoh, voisko joku web­binikkari vähän opas­taa Odea? Esim. dvd­plaza toimii nykyään xen­Forol­la. Oisko joku muu parempi?

  9. Juho Laatu: Joku voi pitää ahtaista betonikuiluista vähem­mänkin kuin väljyy­destä ja avaram­mista näkymistä.

    Se joku tuskin muut­taisi Kallioon.

  10. Juho Laatu: Näin on. Samoin se joku voi muut­taa pian Kallios­ta pois. Joku naa­pu­ri­talon asukas voisi olla hyvä ehdokas.

    Ja tämä on ongel­ma, koska…?

  11. Samp­pakal­ja: Ja tämä on ongel­ma, koska…?

    Taisi olla määritelmän mukaan ongel­ma tuolle jollekin.

    (OS:n alku­perä­nen tek­sti kuu­lui: “kaupunkiku­va ei ainakaan voi huonontua”.)

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Notify me of followup comments via e-mail. You can also subscribe without commenting.