PUHEET, KANNANOTOT JA KIRJOITUKSET
Osmo Soininvaara 30.6.2003:

Työurien pidentäminen parlamentaariseen komiteaan

Vihreän liiton puheenjohtaja Osmo Soininvaara kiittää pääministeri Matti Vanhasen aloitetta lisätoimista työurien pidentämiseksi. Kyse on koko suomalaisen hyvinvointiyhteiskunnan tulevaisuudesta. Jos suurten ikäluokkien siirtyessä eläkkeelle työllisyysaste pysyy yhtä matalana kuin nyt, veronmaksajia on liian vähän ja tulonsiirtojen varassa eläviä liian paljon.

    Seurauksena on julkisten palvelujen ja sosiaalietuuksien radikaali heikkeneminen samalla kun verotus pysyy korkeana. Työurien pidentämisessä on kyse hyvin vaikeasta ja vaativasta politiikkakokonaisuudesta. Tässä yhteydessä joudutaan tarkastelemaan muun muassa opiskelua ja opintotukea, matalatuottoisen työvoiman työmarkkina-asemaa, aktiivisen työvoimapolitiikan keinoja, varhaiseläkkeitä, työssä jaksamisen ongelmia, väestön terveydentilaan vaikuttavia tekijöitä, eläkeratkaisuja, osa-aikatyön asemaa ja niin edelleen. Samassa yhteydessä olisi hyvä selvittää myös syntyvyyteen vaikuttavia kysymyksiä. Näistä asioista vain osa on varsinaisia työmarkkinakysymyksiä. Tällaiset asiat kuuluvat Suomen perustuslain mukaan eduskunnalle ja niiden ratkomista varten Suomessa järjestetään vaaleja.

    Suomessa on ollut tapana käsitellä puolustuspolitiikkaan liittyviä kysymyksiä parlamentaarisissa komiteoissa, koska puolustuspolitiikka koskee koko kansakuntaa ja koska ratkaisut ulottuvat vaalikauden yli. Samat näkökohdat koskevat pääministeri Vanhasen mainitsemaa työurakysymystä. Kysymyksen laajuuden ja kauaskantoisuuden vuoksi asiaa valmistelemaan olisi hyvä asettaa parlamentaarinen komitea.


<<paluu etusivulle