PUHEET, KANNANOTOT JA KIRJOITUKSET

Suomen Kuvalehti 44/2005

Fortum hyötyy päästöistä

Mitä pitäisi tehdä päästökaupan voimayhtiöille tuomille satojen miljoonien eurojen ansiottomille voitoille, jotka me kaikki maksamme sähkölaskuissamme?

    Helpointa olisi tietysti luopua ilmastopolitiikasta. Tämän kolumnin lähtökohtana kuitenkin on, että on järkevää lisätä päästöoikeuksien kokoinen lisä fossiilisten polttoaineiden hintaan.

    Tätä kirjoitettaessa pörssisähkön hinta oli 37,7 euroa megawattitunnilta. Vielä viisi vuotta sitten hinta pysytteli alle kahdenkymmenen euron. Kun sähköä kuluu Suomessa n. 87 miljoonaa megawattituntia, nousu on periaatteessa rahana yli puolitoista miljardia euroa vuodessa. Kenen taskuun erotuksen pitäisi mennä?


    Valtaosan ajasta pörssisähkön hinnan määrää hiililauhteen hinta. Jos päästötonni maksaa 22 euroa, se nostaa hiililauhteen tuotantokustannuksia n. 17 eurolla megawattitunnilta. Nyt Suomessa kulutetusta sähköstä runsaat kaksi prosenttia tuotettiin kotimaisella lauhdevoimalla, siis vain sähköä tuottavilla voimalaitoksilla, joista syntyvä hukkalämpö ajetaan mereen. Sähkön hinta vastaa hiililauhteen kustannuksia päästöoikeuksineen mutta tuottaa tolkuttomasti voittoa vesi- ja ydinvoimaloille.

    Onko oikein, että parin prosentin tuotanto määrää sähkön hinnan? Häntä heiluttaa koiraa!


Pörssissä hinta on sama kaikelle sähkölle. Ensimmäistäkään hiililauhdevoimalaa ei kannata käynnistää Pohjolassa ennen kuin sähkön hinta vastaa tuotantokustannuksia, eikä sähkö riitä ilman hiilivoimaa. Nyt kustannuksiin sisältyy päästöoikeuksien polttaminen.


    Keskimääräinen 15 euron päästökauppalisä megawatin hinnassa tuottaa ydinvoimaloille n. 300 miljoonaa ja vesivoimalle n. 200 miljoonaa euroa ylimääräistä tuloa vuodessa. Myös tuuli- ja hakevoimaloiden kannattavuus on parantunut.

    Moni on vaatinut, että sähkön hinta määräytyisi eri tuotantomuotojen kustannuksista käytön mukaan. Tämä ei olisi markkinataloutta, mutta sopiiko markkinatalous kaikkeen?

Keskiarvohinta ei ohjaisi sähkön käyttäjien päätöksiä oikein. Jos viimeiset megawattitunnit tuotetaan hiili-lauhteella, kaikki kulutuksen lisäys lisää ja kaikki säästö vähentää hiililauhteen tuotantoa. Kuluttajan kohtaama hinta tuottaa oikeita kulutuspäätöksiä.

    Vika on oikeudenmukaisuudessa. Ylimääräinen voitto menee vääriin taskuihin. Päästökaupan tehtävänä oli parantaa uusiutuvan energian kannattavuutta, mutta tulonjakoa ajatellen olisi oikein, että vanhojen vesi- ja ydinvoimaloiden ansiottomat hyödyt palautettaisiin kuluttajille - verotettaisiin valtiolle ja alennettaisiin vastaavasti muuta verotusta. Poikkeuksellista menettelyä puolustaa ansiottomien voittojen kohtuuton koko.

    Järjestelmän käyttöönoton jälkeen tehtyjen investointien tuottoon ei pitäisi puuttua, jotta investoinnit päästöttömään energiaan kannattavat. Moni on pitänyt ansiottomien voittojen verottamista vääränä, koska yritykset ovat ostaneet voimalaitoksia päästökaupan perusteella. Monet näin sanovista kuitenkin vaativat päästö-kaupasta luopumista. Sekin veisi ylimääräiset tulot voimayhtiöiltä. Miten se olisi vähemmän väärin?


Päästökauppa tuottaa voittoa myös hiilivoimaloiden omistajille, vaikka voimala seisoisi koko vuoden. Voimalat ovat saaneet päästöoikeutensa pääosin ilmaiseksi. Silti ne siirtävät päästöoikeuden hinnan sähkön hintaan.

    Minkä on lahjaksi saanut, ei kannata lahjaksi antaa, koska päästöoikeuden voi myös myydä. Miksi ihmeessä hallitus jakoi voimaloiden päästöoikeudet ilmaiseksi? Pelkkään lauhdetuotantoon myönnettiin päästöoikeuksia 200 miljoonan euron edestä vuodessa.

    Suomessa suurin hyötyjä päästökaupasta on tuloksensa kaksinkertaistanut Fortum. Fortumin jättivoitot eivät olisi ongelma, jos valtio yhä omistaisi yhtiön yksin. Ongelman muodostaa ansiottomien voittojen valuminen yksityisille osakkeenomistajille. Se on paljon suurempi rahavirta kuin yritysjohdon saamat optiotulot.

    Lisää on tulossa. Kun Pohjoismaiden sähköverkko integroidaan Keski-Euroopan kanssa, sähkön hinta nousee keskieurooppalaiselle tasolle, noin 30 prosentilla.


<<paluu etusivulle