PUHEET, KANNANOTOT JA KIRJOITUKSET
Osmo Soininvaara Helsingin uutisissa 24.9.2006:


Metro Tampereelle


Vaikka aluepoliitikot seisoisivat päällään, kaupungistuminen Suomessa jatkuu. Korkeintaan nopeuteen voi vaikuttaa, jos siihenkään. Aluepolitiikkamme on muutoksen jarruttamista, eikä jarrupolkimella voi ohjata. Kaupunki-Suomen kehitys on jätetty markkinavoimien ohjattavaksi.

    Muuttovoitosta valtaosa kohdistuu Helsingin ja Tampereen väliselle akselille. Tämä on paljolti pääradan ansiota., mutta asutus ei keskity kunnolla radanvarteen. Ei keskity, koska sitä ei sinne tietoisesti ohjata.

 

Hyvä keino hillitä Helsingin seudun kasvua ja tästä helsinkiläisille koituvia hankaluuksia, olisi edistää pitkin päärataa muodostuvaa pikkukaupunkien helminauhaa. Tikkurila, Kerava, Järvenpää Hyvinkää, Riihimäki ja Hämeenlinna ovat jokseenkin valmiita, eikä niitä kannata juuri lihottaa. Keravan ja Järvenpään väliin voisi rakentaa uuden kaupungin Ristinummelle ja Järvenpää pohjoispuolelle toisen Jokelaan. Hyvinkään ja Hämeenlinnan välille mahtuisi pari–kolme uutta kaupunkia. Kaupunkinauha voisi ulottua katkeamattomana Tampereelle asti.

    Kaupunkinauha sidottaisiin yhteen metromaisen tiheästi kulkevilla taajamajunilla. Pikkukaupungeista koostuva nauhassa yhdistyisivät pienen kaupungin kotoisuus, luonnonläheisyys ja helppo hallittavuus suuren kaupungin suuriin työmarkkinoihin ja palvelutasoon. Jos työpaikkaa tai jotain palvelua ei omasta kaupungista löydykään, junalla pääsee vaivattomasti johonkin nauhan toiseen helmeen. Kaupungit olisivat selvärajaisia ja niitä ympäröisi vapaa maaseutu.

    Kerava ja Järvenpää ovat mitä ovat, mutta uudet kaupungit tulisi rakentaa tiukan puutarhakaupunkiperiaatteen mukaan aseman ympärille tiiviiksi pientalovaltaisiksi yhdyskunniksi niin, että kaikki on kävelymatkan päässä asemasta eikä kaupungin sisällä tarvita autoa.

 

Entä muut suunnat, Turkuun ja Lahteen esimerkiksi? Helsinki–Turku -akseli olisi luonnollinen kasvualue, mutta tämä mahdollisuus murhattiin linjaamalla rantarata Lohjan sijasta jolkuttelemaan Karjaan kautta. Kun tie kulkee Lohjan kautta, ei synny tehokasta logistista käytävää, jonka moottoritien ja radan yhdistelmä Tampereen suuntaan tarjoaa. Rantaradan linjaus oli jättimäinen moka, mutta ei sellaisista kukaan joudu vastuuseen.

    Oikorata tekee mahdolliseksi nauhakaupungin Keravalta Lahteen. Se avaa kokonaan uuden kasvusuunnan. Hyvä niin, mutta jotain myös menetetään nauhakaupungin muovautuessa kaksihaaraiseksi. Jos asuu Mäntsälässä ja on töissä Hyvinkäällä, ei mene junalla Keravan kautta, vaan suoraan autolla.

    Kaupunkinauha Helsingistä Tampereelle olisi kaikin tavoin paljon parempaa kaupungistumista kuin edessä oleva ahtautuminen viidelle kaupunkiseudulle, mihin kehitys ohjaamattomana näyttää johtavan. Joku voi keksiä paremman, mutta nykyinen kehitys ainakin johtaa huonompaan.



<<paluu etusivulle